Araba,  Editörün Favorisi,  Yaşam Tarzı

Türk Kültüründe Otomobilin Yeri ve Önemi Nedir ?

      1990 yıllarında ilk olarak reklam aracı olarak gözükmeye başlamış olan otomobil her ailenin bir otomobili olması ihtiyaç duyulan mesajlar ile adım atmıştır.Reklamda bir bayanın eşine “Hadi beni otomobillendir ” söylemi ile  başlamış olan süreçte toplumu tüketime yönlendirme calisilmistir.Otomobil Amacindan fazlaca kişileri  geleceğe borçlandirma ürünü olarak ortaya çıkmış bir bankacılık fikriydi.

      Arabanın bulunması ile endüstriyel alanda devrim olarak tanımlanmış ve bu sektörde otomobille tanışan tüm kültürleri tesir altına almıştır.Otomobil girmiş olduğu her alanda her toplumda ve mekanda fenomen haline gelmiştir.Cemiyet içinde sahibinin saygınlık ve statü olarak sergilenmeye başlanmis, model ve çeşitliliğin artması sonucunda ulaşım aracı olarak kullnilmaktan çıkmıştır.

Türk toplumu da bu değişime kayıtsız kalmayarak bu teknolojik ve endüstriyel icata zaman içinde bağlanarak aşırı şekilde benimsemiştir. Türk toplumunun otomobile karşı tavrı öteki toplumlar benzer biçimde aşırı aşama fark göstermemiştir.Fakat ülkenin vermiş olduğu geçim sıkıntısı ve mal edinme zorluğu otomobili herr süre ulaşılabilecek bir hedef noktasina  taşımıştır.

Türklerin Otomobil ile tanışma süreci

Otomobil ilk olarak Osmanlı imparatorluğundaki gümrük  kayıtlarına bakılırsa İstanbul’a ithal edilen ilk aracin ” Reji İdaresi ” (Tütün İnsihari) tarafınca sipariş edilmiş ve isminide ” Kendi başına hareket eden. ” Zatül Bareke olarak konulmuştur. Ülkeye 3 parça halinde demonte olarak getirilmiş Fakat o yıllarda Ülkenin yolları bu arac için elverişli olmadığından kullanımının zor olacağı düşüncesi ile geri iade edilmiş ve o yılllarda kullanımı yasaklanmıştır.II. Abdülhamite otomobil armağan edilmek sureti ile yapılmak istenen bombalı suikast girişimi Osmanlı topraklarında uzunca bir süre otomobil varlığının boy göstermesini engellemiştir. II. Abdülhamit’in yasaklarına karşın II. Meşrutiyet ile birlikte otomobil Osmanlı sokaklarında gözükmeye başlamış zenginlerin otomobil istegi ile fazlaca sayıda otomobil sokaklara çıkmıştır.O yıllarda Renault marka otomobillerin fazlaca ses yapması sonucu ve toplumun buna hazır olmaması sebebiyle gençlerin görüp bayilmasi, yaşlıların gördüklerine inanmayıp adaklar adamasina sebep olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir